سرکنسولگری - سرکنسول
امور دانشجوئی

1-دانشگاه های فعال در امارات که مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند کدام دانشگاه ها هستند؟

پاسخ: برای اطلاع از فهرست دانشگاه های مورد تأیید می توان به سایت وزارت علوم ایران به نشانی زیر مراجعه نمود www.msrt.gov.ir.

2-تسهیلات دانشجویی چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

پاسخ: منظور از تسهیلات دانشجویی، خدماتی است که به دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور اعم از بورسیه و آزاد تعلق می گیرد. که از جمله آنها می توان به معرفی برای بلیط نیم بها، صدور گذرنامه رایگان، درج مهر خروجی دانشجوئی در گذرنامه برای دو باردر سال، تأیید مدارک و گواهی های تحصیلی و ... اشاره نمود. این تسهیلات به دانشجویانی که در وزارت خانه های علوم و یا بهداشت پرونده داشته باشند و مجوز لازم جهت استفاده از تسهیلات غیرارزی توسط وزرات امور خارجه جهت آنان صادر شده باشد تعلق می گیرد. دانشجویانی که از این تسهیلات بهره‏مند می‏شوند همسر و فرزندانشان نیز شامل این تسهیلات خواهند شد.

3-تأیید مدارک تحصیلی چگونه است؟

پاسخ: کلیه مدارک تحصیلی صادره از دانشگاه ها در حوزه مأموریت هر سفارت یا سرکنسولگری پس از استعلام و اطمینان از صحت مدارک مربوطه، قابل تأیید می باشد .لازم به ذکر است که نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور فقط قادر به تأیید مدارک تحصیلی می باشند که از دانشگاه حوزه آن نمایندگی صادر شده باشد. بدیهی است که ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی با توجه به رشته تحصیلی در وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی پس از تایید نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برابر مقررات انجام می پذیرد.

4-آیا دانشجویانی که با سپردن وثیقه از کشور خارج شده اند و یا در دانشگاه هایی که مورد تأیید وزرات خانه های بهداشت و علوم نبوده تحصیل می کنند میتوانند از تسهیلات دانشجوئی استفاده نمایند؟

پاسخ: خیر دانشجویانی که با سپردن وثیقه به (معاونت وظیفه عمومی ناجا) از کشور خارج شده و یا در دانشگاه های غیر معتبر تحصیل می نمایند، نمی توانند از تسهیلات دانشجوئی استفاده نمایند.

5-دانشجویان پسری که از نظر قانون نظام وظیفه مشمول به حساب می آیند چگونه می توانند تشکیل پرونده داده و از تسهیلات غیر ارزی استفاده نمایند؟

پاسخ: این قبیل دانشجویان علاوه بر ارائه مدارک اشتغال به تحصیل خود در دانشگاه های معتبر می بایست به هنگام تشکیل پرونده دانشجوئی فرم درخواست معافیت تحصیلی را نیز تکمیل، تا پس از بررسی لازم و دریافت مجوز از وزارت خانه های علوم و یا بهداشت نسبت به ارائه تسهیلات غیر ارزی دانشجوئی اقدام شود.

6-خروجی دانشجوئی شامل چه افرادی می شود؟

پاسخ: دانشجویانی می توانند از خروجی دانشجوئی استفاده نمایند که در وزارت خانه های علوم و بهداشت دارای پرونده بوده و و دانشگاه آن مورد تایید باشد تنها در صورتی که دانشجو از خروجی دانشجویی بهره مند شود همسر و فرزندانش نیز می توانند از دریافت مهر خروج از کشور بهره مند شوند.

نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | جستجو | گالری تصاویر