سرکنسولگری - سرکنسول
امور حقوقی و اجتماعی

 1-هموطنانی که در بازار مسکن امارات متضرر شده و سرمایه خود را به آژانس‏های املاک غیر معتبر سپرده‏اند برای احقاق حقوق خود چه اقداماتی باید انجام دهند؟

پاسخ:این افراد می توانند بطور مستقیم و یا از طریق وکیل قانونی ضمن مراجعه به دستگاه‏های قضائی امارات و همچنین دایره اراضی و مسکن مستقر در شهرداری ادعای حق نمایند.

2-افرادی که بعلت در اختیار داشتن داروی ممنوعه (برابر مقررات امارات) در مبادی ورودی این کشور بازداشت می شوند، چه اقدام قانونی برای رفع اتهام خود می‏توانند انجام دهند؟

پاسخ:در صورتیکه داروی همراه متهم مطابق و اندازه درج شده در نسخه پزشک معالج خود باشد، با در دست داشتن نسخه مربوطه و ترجمه عربی آن که به تائید وزارت امورخارجه ایران و سفارت امارات در تهران رسیده باشد، به مراجع قضائی مراجعه و رفع اتهام نمایند. جهت دسترسی به لیست داروهای ممنوعه کلیلک کنید.

3-افراد بازداشتی که بنا به حکم دادگاههای محل از این کشور اخراج می شوند جهت بازگشت به ایران چه اقدامی باید انجام دهند؟

پاسخ:در صورت ارائه حکم پایان دوران محکومیت و اخراج از امارات و در صورت نداشتن گذرنامه معتبر و درخواست کتبی متقاضی مبنی بر صدور برگ عبور و ارائه مدارک هویت ایرانی همچون شناسنامه، کارت ملی و گواهینامه برگ عبور جهت بازگشت به ایران صادر خواهد شد. بدیهی است اشخاصی که دارای گذرنامه معتبر باشند می توانند با همان گذرنامه به ایران عزیمت نمایند.

4-اتباع ایرانی که هیچگونه مدارک هویتی ایرانی معتبر به همراه ندارند جهت بازگشت به ایران چه اقدامی باید انجام دهند؟

پاسخ:صدور گذرنامه و یا برگ عبور برای اتباع ایرانی منوط به احراز هویت ایرانی آنان می‏باشد.

جهت اثبات هویت ایرانی افراد می توان به طرق مختلف اقدام شود:

الف)بستگان متقاضی در ایران می‏توانند با ارائه مدارک هویتی وی به وزارت امور خارجه و یا دفاتر آن در استان‏ها نسبت به احراز هویت ایرانی متقاضی اقدام نمایند.

ب)در غیر اینصورت با درخواست کتبی متقاضی, نمایندگی پس از بررسی های لازم هویت ایرانی متقاضی را از مراجع ذیربط در ایران استعلام و پس از تائید هویت نسبت به انجام امور کنسولی وی اقدام نماید.

5-آیا زوجهای ایرانی می‏توانند جهت حل اختلافات خانوادگی خود به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه نمایند؟

پاسخ:موضوع رسیدگی به اختلافات خانوادگی بر عهده دادگاه‏های صالحه می‏باشد اما در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی زوجین می‏توانند به بخش اجتماعی نمایندگی مراجعه و در حد متعارف به امور آنان رسیدگی و مساعدت خواهد شد.

6-خــانواده های افــراد دستگیر شده و یا مفقودالاثر در خارج از کشور چگونه می توانند از وضعیت بستگان خود باخبر شوند؟

پاسخ: خانواده فرد موردنظر با مراجعه به وزارت امور خارجه (اداره امور اجتماعی) و ارائه تصویر گذرنامه و یا هرگونه مدرک هویتی معتبر وی و اعلام اینکه در کدام کشور بوده است از آخرین وضعیت فرد مورد نظر کسب خبر نمایند.

7-خانواده های زندانیان در خارج از کشور چگونه می توانند برای زندانی خود پول حواله نمایند؟

پاسخ: خانواده زندانی با مراجعه به وزارت امور خارجه (اداره امور اجتماعی) هر مبلغی را که تمایل دارند می توانند به حساب سفارت یا سرکنسولگری حواله نمایند تا در اختیار زندانی آنان قرار گیرد.

8-اشخاصــی  که  به  دنبـال  فـرصت های شغلــی یا ثبت شــرکت در امـارات می باشند چه نکاتی را می بایست رعایت نمایند؟

پاسخ: شایسته  است  قبل  از  هر  اقـدام جدی با بخش اقتصادی نمایندگی جمـهوری اسلامی ایران در امارات و مراجع رسمی و مطمئن محلی بطور کامل از مقررات و قوانین امارات در این خصوص آگاه شوند.تا از قرار گرفتن در دام افراد سودجو و مجرمان و یا ناخواسته ناقض مقررات جاری در کشور امارات به دور بمانند.

تذکر مهم:
کسانی که به اقتضای بیماری خود از داروهای خاص استفاده می نمایند در بدو ورود به امارات می بایست نسخه پزشکی خود را بهمراه ترجمه عربی آن که به تائید وزارت امورخارجه و سفارت امارات در تهران رسیده باشد بهمراه داشته باشد.

نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | جستجو | گالری تصاویر