سرکنسولگری - سرکنسول
امور ازدواج و طلاق و فوت

1-شرایط ثبت ازدواج مجدد چیست؟

پاسخ: برا اساس مواد 16 و 17 قانون حمایت از خانواده برای ثبت ازدواج مجدد (در صورت داشتن همسر اول) رأی صریح دادگاه ایران مبنی بر اجازه ثبت ازدواج دوم الزامی است.

2-چنانچه شوهر خارجی زن ایرانی فوت نماید، برای ثبت فوت شوهر در شناسنامه زن ایرانی چه اقدامی صورت می‏پذیرد؟

پاسخ: چنانچه ازدواج آنها قبلاً در شناسنامه ایرانی زن به ثبت رسیده باشد، با ارائه اصل گواهی فوت تائیده شده توسط مقامات محلی و درخواست کتبی زن، فوت در شناسنامه و اسناد سجلی او ثبت خواهد شد.

3-شرایط ثبت طلاق در صورت عدم حضور یکی از طرفین چگونه است؟

پاسخ: در صورت داشتن گواهی طلاق محلی که با حضور زوجین صادر شده باشد، شخص حاضر پس از تکمیل اسناد مربوطه می‏تواند بصورت یکجانبه درخواست ثبت طلاق نماید. در این حالت آدرس پستی و یا شماره صندوق پستی طرف غایب الزامی است. نمایندگی پس از بررسی مراحل قانونی و ارسال اظهاریه برای طرف غائب و دریافت مجوز رسمی از مرکز اقدام به ثبت طلاق خواهد نمود.

4-شرایط ثبت طلاق پس از صدور طلاق محلی و شرعی که با حضور زوجین صادر شده باشد، بدون حضور یکی از طرفین چگونه خواهد بود؟

پاسخ: طرف حاضر، پس از تکمیل مدارک درخواست کتبی خود را مبنی بر ثبت طلاق ارائه می نماید و نمایندگی پس از بررسی قانونی مدارک اقدام به ارسال ابلاغیه برای طرف غایب نموده و در صورت عدم پاسخ از سوی وی در مهلت قانونی یکماه اقدام به ثبت طلاق می نماید.

5-درج نام فرزندان دارای پدر خارجی در شناسنامه مادر ایرانی چگونه است؟

پاسخ: نام فرزندان در صورت ثبت ازدواج رسمی (نزد مقامات ایرانی) و در اختیار داشتن پروانه زناشویی با ارائه درخواست کتبی مادر و گواهی ولادت معتبر و تصویر گذرنامه فرزندان در شناسنامه وی قابل انجام می‏باشد.

امور گذرنامه

امور شناسنامه

امور ازدواج و طلاق و فوت

امور وکالتنامه و صدور گواهی

امور مشمولین معافیتها

امور اجتماعی و حقوقی

امور دانشجوئی

نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | جستجو | گالری تصاویر